Masz pracę siedzącą ? Musisz to wiedzieć

Sklep konopny - Masz pracę siedzącą ? Musisz to wiedzieć

Czy masz wśród znajomych kogoś, kto nie narzeka na ból pleców? Ja nie mam. Praktycznie każdego to wcześniej spotyka. W takiej chwili zastanawia mnie jedna rzecz. Pamiętam kiedy miałem około 9 lat i bawiłem się z dziadkiem. Był wtedy trochę po pięćdziesiątce. Spacery, piłka nożna, bieganie czy wspólne remonty w domu. Cokolwiek by nie robił, to nigdy nie narzekał na żadne bóle.

 

Miał pracę fizyczną. Nie miał auta. Czasami używał motocykla, ale głównie jeździł rowerem. Nie siedział za biurkiem po 8 godzin dziennie. Nie wiedział, czym są gry komputerowe, ani patrzenie się w ekran smartfona. Praktycznie większość dnia był w ruchu. Mając 13 lat, nie byłem w stanie pokonać go na rękę czy wygrać wyścig na rowerze.

 

Czasy się zmieniły

Czy obecnie dużo siedzimy? Zróbmy sobie małą kalkulację na podstawie tego co widzę wśród moich podopiecznych. Zazwyczaj 8 godzin w pracy na siedząco. Około 2 godzin w pozycji siedzącej podczas dojazdów do pracy. Kolejne 2 godziny na wszystkie posiłki w ciągu dnia. Wieczorem jeszcze chwila siedzenia na kanapie, aby odpocząć po cały dniu siedzenia.

 

Czy to tylko moje wymysły i przypuszczenia? Nie. Jakie jest zdanie WHO na ten temat?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała siedzący tryb życia za czwartą wiodącą przyczynę śmiertelności na świecie. Każdego roku bezruch odpowiada za 6 procent zgonów (ponad 3 miliony rocznie).

 

Wielu ekspertów i specjalistów z dziedziny zdrowia, mówi o tym coraz częściej. Przykładowo dr. James Levine pisze:

 

„Siedzenie jest niebezpieczniejsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest o wiele bardziej zdradzieckie niż skoki na spadochronie”.

 

To nie tylko okazyjny ból pleców

Ból w dolnym odcinku pleców czy ból głowy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Godziny w pozycji siedzącej mogą wpływać na wiele innych dolegliwości. Kilka najważniejszych opiszę poniżej.

 

1.Bóle w plecach i bóle głowy

Kiedy siedzisz przez wiele godzin na źle dobranym krześle, może to powodować bóle i dyskomfort. Prawie zawsze jest on w pozycji dalekiej od neutralnej, co generuje ogromne przeciążenie dysków i wszystkich okolicznych struktur. Twoja głowa często jest wysunięta do przodu. To z kolei wpływa na przeciążenia mięśni w obrębie karku. Wiele osób czuje przez to notoryczny ból głowy.

Praca siedząca to także jedna z przyczyn fali wad postawy. Syndrom skrzyżowania górnego i dolnego, są często powiązane z ilością godzin na krześle. Podobnie jest ze schorzeniem nazywanym wdowim garbem.

 

2.Problemy z wagą

Jako społeczeństwo ruszamy się coraz mniej, ale jemy coraz więcej. Im więcej siedzisz, tym mniej kalorii realnie potrzebujesz. W czasach szybkich przekąsek, które mają często ogrom kalorii, mamy problem. Dużo badaczy łączy pracę siedzącą z częstymi problemami jak nadwaga, wyższy poziom cukru czy podwyższone ciśnienie. Wielu uznaje, że plaga cukrzycy jest powiązana z małą ilością ruchu, spowodowaną, chociażby długim siedzeniem.

 

3.Układ krążenia

Żylaki to częste schorzenie u osób, które dużo siedzą. Pozycja na krześle powoduje, że pojawia się ucisk na naczynia krwionośne w nogach. To może być jedną z przyczyn mrowienia w nogach, które z czasem kończ się żylakami.

 

4.Artrofia mięśni

Nasze ciało zostało zaprojektowane do ruchu. Jeśli organizm "zobaczy", że pewne mięśnie są nieużywane, to po prostu zacznie zmniejszać ich masę. W przypadku osób, które głównie siedzą, często dotyka to mięśni pośladków. Są one kluczowe dla poprawnej postawy ciała oraz braku bólu pleców. Pomyśl o swoim ciele jak o samochodzie. Nie bez powodu wiele osób twierdzi, że auto musi jeździć, aby się nie psuło. To samo dotyczy Twojego ciała.

 

Można tu dopisać jeszcze wiele punktów. Myślę jednak, że obrazy powiedzą więcej niż słowa. Jakiś czas temu naukowcy z Wielkiej Brytanii stworzyli model kobiety pracującej 20 lat za biurkiem. Poznaj Emmę…

Źródło: https://www.inceptivemind.com/emma-doll-illustrates-how-20-years-office-work-damage-body/10016/



Co możesz zrobić, aby zadbać o własne zdrowie?

 

Nie ma jednego magicznego suplementu, który rozwiąże problem. Nie ma jednego ćwiczenia na wszelkie dolegliwości. 

 

Podstawą będzie świadomość problemu, którą już masz jeśli czytasz artykuł od początku. Tutaj chcę skupić się na praktycznych rzeczach.

Wszystko, co poniżej opiszę, to instrukcje, które dostaje każdy mój klient. Jestem zdania, że 3 godziny treningu to za mało, aby naprawić wszystko, co zepsuje siedzący tryb życia.

 

 

Idealnie sprawdzają się proste ćwiczenia wykonywane każdego dnia.

 

  1. Codzienna poranna gimnastyka - 10 minut każdego poranka, może znaczne poprawić nasz stan zdrowia. Zamiast sesji na mediach społecznościowych, wstań i zrób coś dla swojego zdrowia. Opcji masz miliony. Ogranicza Cię tylko kreatywność. Poniżej masz przykład mojego porannego rozruchu, który stosuję od dawna.
  2. Wstawaj od biurka — ustal alarm w telefonie co pół godziny. Kiedy zadzwoni, wstań, przejdź się i chwilę poruszaj rękoma. Wystarcz dosłownie kilkanaście sekund. Najgorsza dla ciała jest praca w jednej pozycji przez wiele godzin. Zanim powiesz, że to nie produktywne, to poczytaj  o pracy z wykorzystaniem techniki pomodoro.
  3. Ruszaj się więcej w ciągu dnia — jeśli nie masz czasu na regularny trening, to dodaj kilka prostych czynności do codziennej rutyny. Możesz zaparkować auto trochę dalej i się kawałek przejść. Możesz wybrać schody zamiast windy. Skocz pieszo do sklepu na zakupy. Jako odpoczynek wybierz spacer zamiast filmu. Ustaw sobie cel, aby robić co najmniej 8-10 tysięcy kroków dziennie.
  4. Zadbaj o poprawną pozycję na krześle — warto zainwestować w ergonomiczne krzesło. Podparcie dla odcinka lędźwiowego to podstawa. Wiele osób traktuje zakup krzesła jako wydatek. To tylko i wyłączenie inwestycja we własne zdrowie.
  5. Spróbuj pracy na piłce — wymusza ona utrzymanie poprawnej pozycji. Idealnie sprawdza się praca na zmianę. Pół godziny na krześle i pół godziny na piłce. Zdaje sobie sprawę, że w większych firmach, może być z tym problem. Jeśli pracujesz w domu, to nie widzę powodu, aby nie skorzystać.
  6. Biurko stojące — jest to ciekawa opcja, którą warto rozważyć. Wielu sławnych ludzi pracuje na stojąco. To spory wydatek, więc nie namawiam na siłę. Niemniej jednak warto się nad tym zastanowić.

 

Pierwsze pięć punktów zalecam każdemu podopiecznemu. Co ważne — poza zakupem krzesła cała reszta jest praktycznie darmowa. O czym to świadczy?

 

Musisz sam wziąć odpowiedzialność za to jak się czujesz. Wiele osób ciągle narzeka na ból pleców i na to jak się czują. Niestety, zazwyczaj nic z tym nie robią. Myślą, że jedna wizyta w miesiącu na masażu rozwiąże problem. Niestety nie.

 

Rozwiązaniem jest dbanie o siebie każdego dnia. Powyżej masz kilka prostych rzeczy, które działają. Trzeba je jednak robić. Dostałeś narzędzia. Reszta zależy od Ciebie.

 


 

Wpis powstał przy współpracy z Rafałem Jaśkowiakiem — trenerem personalnym z  7-letnim stażem. Instruktor sportów siłowych i trener medyczny. Pasjonatem zdrowego stylu życia i dbania o siebie.

Rafał tak jak my, jako najważniejszy cel postawił sobie pomoc innym. Dlatego od lat edukuje i pokazuje, że ciężki trening prawie nigdy się nie sprawdza. Mając 35 lata, ma opracowany  własny system dbania o siebie, aby przez kolejne lata zachować pełną sprawność. Tą  wiedzą chętnie dzieli się na siłowni oraz na swoim blogu  - www.rafaljaskowiak.pl 



 

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl