Jak żyć zdrowo ?

Zdrowe życie

Zacznij wydłużać swoje życie

W dzieciństwie dbano o regularność moich posiłków, choć brakowało jeszcze świadomości na temat jakości jedzenia. W przerwie między Grom w raju gdzie w najnowocześniejszej motorówce Hulk Hogan ratował świat przed złoczyńcami, jadłem chleb z margaryną i cukrem. Puste węglowodany z jeszcze większą ilością pustych węgli i tłuszczem palmowym.  W weekend z kolei podczas oglądania Nieustraszonego,  to ten samochód z neonami w zderzaku i charakterystyczną muzyczką, gdy kogoś ścigał, zazwyczaj dostawałem naleśniki z cukrem lub słodkim jogurtem. Podstawą diety poza domem były oczywiście chipsy, oranżada w butelce i guma kulka. Nie jestem wyjątkiem, bowiem po roku 2000 w sklepikach szkolnych był wysyp niezdrowych przekąsek, wówczas nikt nie widział w tym nic złego. Drożdżówki, Pianki, żelki, słodkie proszki, lizaki, kulki, batony – mnóstwo cukru i chemicznych dodatków. Jeśli ktoś zgłodniał, jedynym ciepłym posiłkiem była pizzerka z serem odgrzewana w mikrofali.

Lata szkolne z tak ubogą dietą ukształtowały złe nawyki żywieniowe całego pokolenia. Marne śniadanie lub jego brak. Zamiast wody, słodzone napoje, a często energetyki. Główny posiłek dnia kupowany na stacji paliw. Często spożywane chipsy czy inne słone przekąski oraz piwo. Też byłem w tym miejscu i na dodatek paliłem. Do czasu aż zdałem sobie sprawę, jak poważne skutki na długość i jakość naszego życia ma to, co jemy.

Nieprawidłowa dieta jest wymieniana, jako jedna z przyczyn występowania ADHD u dzieci. Niektóre skutki jak problemy z koncentracją, objawiające się rozpoczynaniem wielu rzeczy na raz i ich nie kończeniem, utrzymywać się mogą nawet w wieku dorosłym. Konsekwencje błędnego odżywiania u dzieci, to w późniejszym wieku między innymi nieprawidłowy poziom cholesterolu, niewłaściwe ciśnienie, cukrzyca czy problemy z sercem. Trudną do zahamowania w społeczeństwie, okrzykniętą chorobą cywilizacyjną jest otyłość, zwiększająca szanse zachorowania na poważną chorobę nawet o kilkadziesiąt procent!

Lubię jeść zdrowo – Konsekwentnie

Wszyscy szukamy drogi na skróty, sposobu, który da imponujące efekty przy minimalnym wysiłku. W Internecie kuszą nas dietą cud czy płaskim brzuchem w 7 dni. Niestety szybkie i łatwe sposoby rzadko są skuteczne. Jedyną drogą do osiągnięcia celu jest konsekwencja.

Ale jak to, tylko tyle?  - Tak, choć to wcale nie takie proste.

W ciągu jednego dnia zdecydowałem, że przestaje słodzić herbatę. Na początku to był szok dla kubków smakowych, lecz wiedziałem, że cukier mi szkodzi i konsekwentnie znosiłem gorzki smak. Po 2 tygodniach smaki zmieniły się w takim stopniu, że nie zdołałem już wypić omyłkowo osłodzonej herbaty. Polubiłem zdrowsze oblicze jedzenia.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, to dziś jest pierwszym dniem wyzwania bez dosładzania napojów.

Wprowadzenie radykalnych zmian w krótkim czasie często nas przerasta i prowadzi do poddania. Ale małe zmiany konsekwentnie wprowadzane w życie co jakiś czas, na przestrzeni roku dadzą olbrzymie efekty.

Człowiek, nie wielbłąd, pić musi

Wiele codziennych dolegliwości jak brak apetytu, bóle głowy czy zaburzenia koncentracji mogą być spowodowane przez odwonienie. Pragnienie jest sygnałem, który skłania do picia, jednak pojawia się gdy utrata wody jest już znaczna. Dlatego nawyk picia wody należy sobie wyrobić, nie doprowadzając do uczucia pragnienia.

Ilość potrzebnej wody w ciągu dnia obliczamy wg wzoru 1kg masy ciała x 35ml wody. Choć normy żywienia ustalone przez Instytut Żywności i określają ustandaryzowane wartości spożycia wody.
To ile pić wody w ciągu doby?

Kobiety 2000 ml

W okresie ciąży 2300ml

W okresie laktacji 2700ml

Mężczyźni 2500ml

 

5 posiłków dziennie

Tak jest to możliwe, a gdy wejdzie w nawyk to nawet całkiem naturalny odruch. Podstawą każdego posiłku powinny być warzywa lub owoc. Wielu ludzi w natłoku obowiązków ogranicza się do 2-3 posiłków w ciągu dnia. Warto wiedzieć, że ludzki organizm dostosowuje się do systematyczności dostarczania pokarmu. Jeżeli częstotliwość spada, organizm spowalnia metabolizm oraz buduje rezerwę energii w postaci tkanki tłuszczowej, aby przetrwać do kolejnego posiłku. Jeżeli zwiększymy częstotliwość jedzenia to metabolizm przyspieszy, a organizm będzie pracował w normalnym tempie, nie czując potrzeby tworzenia zapasu. Taki stan prowadzi do utrzymania wagi i jest jak najbardziej pożądany u większości osób.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia

Rano brakuje czasu aby zjeść śniadanie w domu, więc jemy w pracy jak mamy chwile. Dobrze to znam. Jednak kluczowe jest zjedzenie w ciągu godziny od przebudzenia choćby kromki ciemnego pieczywa. W ten sposób cykl metaboliczny naszego organizmu będzie wiedział, że musi wystartować abyśmy już od rana mogli normalnie funkcjonować. Uwaga dla wszystkich porannych kawoszy - Kawa nie jest posiłkiem i nie może go zastępować!  Regularne przyjmowanie posiłków niweluje chęć podjadania między nimi. Często z powodu łaknienia sięgamy po słodycze. Taki nawyk może prowadzić do zaburzeń w produkcji glukozy oraz do cukrzycy. Jeżeli koniecznie chcemy zjeść coś słodkiego, powinno to być w tym samym oknie metabolicznym, bezpośrednio po pełnowartościowym posiłku (to mój lifehack).

Ruch jest równie niezbędny jak woda

Nie bez powodu w piramidzie żywieniowej u jej podstawy jest ruch fizyczny, ponieważ zdrowy tryb życia nierozerwalnie się z nim wiąże. Minimalny czas trwania aktywności fizycznej to 60 min dziennie. Choć dzięki aplikacjom w telefonie i smart opaskom na rękę można kontrolować ilość przebytych kroków w ciągu dnia. Należy dbać o to, aby poziom nie spadał poniżej 5 tys. – to absolutne minimum. Dodatkowo 3 razy w tygodniu dowolna aktywność fizyczna przez 1 godzinę.  Dzięki konsekwencji i dyscyplinie zmniejszamy ryzyko chorób serca o kilkanaście %!

Zdrowy sen, to dobry dzień

Sen to nieodłączny proces regeneracji organizmu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Prawidłowa ilość godzin przeznaczanych na sen jest uzależniona od wieku. Niemowlęta potrafią przespać nawet 16 godzin, u dzieci i nastolatków to zwykle 9-10 godzin w związku z intensywnym rozwojem bardzo go potrzebują, dorośli natomiast powinni przesypiać od 7 do 9 godzin. Zarówno krótszy jak i dłuższy sen może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Problemy z koncentracją, zaburzenia metabolizmu, pogorszenie pamięci, zaburzenie funkcji poznawczych i wiele innych. Niestety stres czy inne czynniki mogą negatywnie wpływać, na jakość snu nawet, gdy jego ilość jest prawidłowa. Doskonale to znam, choć odkąd zadbałem o higienę snu, wstaję rano z energią, której wcześniej bym się nie spodziewał. Co ważniejsze po przebudzeniu mam ochotę od razu wstawać zamiast przełączać dziesiątą drzemkę. Ważnych jest kilka zasad.

1.Światło wpływa na ograniczanie wydzielania melatoniny przez szyszynkę w mózgu. Prawidłowy poziom melatoniny jest niezbędny do dobrego snu. Po zachodzie słońca ilość światła powinna zostać ograniczona, wszystkie ekrany monitorów powinny zostać przełączone w tryb ograniczający wydzielanie światła niebieskiego, w telefonach można ustawić taką automatyczną funkcje. Natomiast pół godziny przed pójściem do łóżka nie korzystaj już z żadnych ekranów. Dobrą rutyną jest przez ten czas czytanie książki.

2.Kolacja powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita spożywana w pewnym odstępie czasu przed snem. Podczas snu układ trawienny powinien również odpoczywać. Jeśli zjemy 30 min przed snem steka albo cały wieczór będziemy zajadać ciężkostrawne orzeszki do piwa, to nasz organizm nie odpocznie, pracując na pełnych obrotach aby je strawić. W efekcie sen może być płytki, a rano wstaniemy niewyspani.

3.Suplementacja może zdziałać cuda w drodze do zdrowego snu. Z melatoniną w tabletkach mam mieszane doświadczenia, w dodatku jest to produkt syntetyczny. Jednak to właśnie poprawa snu jest u mnie na pierwszym miejscu jeśli chodzi o efekty stosowania kropel CBD. Sen poprawił się na bardziej spokojny i twardy. Po kropelkach pierwszy raz obudziłem się rano w tej samej pozycji, w której zasypiałem. Dla mnie to strzał w 10.

A prywatnie..

.. Kiedyś na siłowni usłyszałem, że odżywianie można porównać do budowy domu. Jeżeli użyjemy byle jakich cegieł i zaprawy, dom się rozsypie. Budując z dobrych materiałów, tzn. jedząc zdrowe produkty, możemy liczyć na trwałe i solidne efekty. Ta wizualizacja pomaga mi czasem w podejmowaniu słusznych wyborów.

 

 

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl