Bambus w ogrodzie

Bambus w ogrodzie

Bambus to roślina wieloletnia występująca naturalnie w Azji. Należy do rodziny wiechlinowatych jak wszystkie trawy, oraz do podrodziny bambusowatych liczących nawet 1480 gatunków w 115 rodzajach. Przy takiej różnorodności pojawia się pytanie - jaki bambus wybrać? Aby nasza roślina mogła rosnąć w ogrodzie musimy wybrać odmianę mrozoodporną, a więc do dyspozycji mamy gatunki z pośród dwóch rodzajów.

Bambusy drzewiaste (filostachys) liczą około 80 gatunków, nadają się do dużych ogrodów lub jako wysoki żywopłot, osiągają wysokość od 3 do 10 metrów. Ziemia dla bambusów drzewiastych powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. W mieszance glebowej można zastosować perlit  PH gleby neutralne lub lekko kwaśne.  Stanowisko dla bambusów powinno być słoneczne choć dobrze sobie radzą w półcieniu. Dla całego rodzaju zaleca się stosowanie bariery korzeniowej, aby ograniczyć ich niekontrolowany rozrost w gruncie. Podlewaj często, nie dopuszczając do nadmiernego przesychania podłoża, jednak zadbaj aby woda nie zalegała w korzeniach. Glebę wokół rośliny ściółkujemy np. korą aby spowolnić wysychanie podłoża. Znosi mrozy do -24 stopni, choć przez pierwsze dwa lata należy je okrywać na zimę.

Przykładowe gatunki uprawiane w Polsce:

Filostachys ciemnopochwowy (Phyllostachys congesta) - Osiąga wysokość 5-7 m i grubość pędów do 5 cm. Pędy po potarciu wydzielają charakterystyczny zapach. 

Filostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata) - Osiąga do 10m wysokości przy grubości pędów 1-4 cm. Posiada piękne żółto-zielone łodygi i intensywnie zielone liście. Wśród rodzaju drzewiastych charakteryzuje się bardzo dużą mrozoodpornością. 

Filostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii) - Dorasta do 6-7m z pędami grubości do 2,5 cm. Młode pędy są ciemnozielone, w raz z upływem czasu delikatnie jaśnieją. 

Filostachys nagi (Phyllostachys nuda) - Jego wysokość na naturalnych stanowiskach dochodzi do 10,5 m, a średnica pędów do 5 cm. Młoda roślina ma jasnozielone pędy, z wiekiem robią się ciemnozielone. 

 

Bambus drzewiasty

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Filostachys#/media/Plik:Phyllostachys_vivax_-_Wangjianglou_Park_-_Chengdu,_China_-_DSC05881.jpg

 

Drugim rodzajem bambusa mogący rosnąć w naszych warunkach klimatycznych jest Bambus Kępowy (fargesia). Należy do niego blisko 90 gatunków, które  osiągają wysokość w przedziale 2-4 metrów. Ziemia pod uprawę bambusa powinna być żyzna z neutralnym lub lekko kwaśnym ph. Stanowisko powinno być częściowo zacienione gdyż źle znoszą palące słońce. Bambus nie lubi też suchego powietrza, dlatego świetnym miejscem będzie stanowisko w pobliżu wody. Bariera korzeniowa nie jest konieczna gdyż ich korzenie nie są tak ekspansywne. Podlewaj często jednak nie dopuszczaj aby woda gromadziła się w okolicy korzeni na dłużej. Jak w przypadku odmian drzewiastych należy zadbać o dobry drenaż, stosując keramzyt lub perlit. Aby zapobiec przesychaniu podłoża zastosuj ściółkowanie. Przedstawiciele tej grupy również dobrze znoszą zimy z temperaturą w okolicy -20 stopni , jednak młode rośliny powinny być zapobiegawczo osłaniane włókniną. 

Przykładowe gatunki uprawiane w Polsce:

Fargezja lśniąca (Fargesia nitida ) - Osiąga 2-4 m wysokości oraz 1-2,5 cm średnicy łodygi. Początkowo roślina bardzo smukła, nie rozgałęzia się w pierwszym roku. 

Fargezja olbrzymia (Fargesia robusta Yi) - Rośnie do wysokości 6m oraz osiąga średnice pędów w przedziale 1-3 cm . Posiada stosunkowo duże liście mierzące do 12cm i szerokie do 2cm. 

Fargezja parasolowata (Fargesia murielae) - Pędy osiągają wysokość 3-4m o średnicy 0,7-1,5 cm p lekko żółtym kolorze. Zazwyczaj rozgałęziają się już w pierwszym roku. 

Fargezja rozłożysta (Fargesia rufa) - Jest jednym z niższych gatunków w rodzaju, osiąga wysokość 2,5-3,5m a średnica pędów mieści się w przedziale 0,4-1,5 cm . Jest za to bardzo rozłożysta.

 

 

źródło: https://kielkowski-szkolka.pl/produkt/bambus-dino-fargesia-murielae-dino-892

 

W naszym ogrodzie bambus już wkrótce stworzy tło dla konopi. W obu przypadkach wykorzystamy naturalny materiał do stworzenia czegoś wyjątkowego. Co powiecie na garaż zbudowany z bambusowego stelaża oraz konopnych cegieł ? 

 

 


Źródła:

1.https://bambusowysen.pl/bambus-ktory-rosnie-w-polsce/

2.https://www.nature.com/articles/s41598-017-04613-9

3.Szymon Hoser, Wojciech Hoser, Katarzyna Nawrocka. Próba uporządkowania polskiego nazewnictwa bambusów przydatnych do uprawy w rodzimych warunkach klimatycznych. Wiadomości Botaniczne 61, 2017

4.https://pl.wikipedia.org/wiki/Filostachys_ciemnopochwowy

5.https://pl.wikipedia.org/wiki/Filostachys_z%C5%82otobruzdowy

6.https://pl.wikipedia.org/wiki/Filostachys_Bisseta

7.https://pl.wikipedia.org/wiki/Filostachys_nagi

8.https://www.fargesia.pl/bambusy/bambusy-kepowe.html

 

 

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl