Kanaba 2022

Kanaba 2022

W weekend 7-8 maja 2022 odbyła się w Gdańsku Kanaba Fest. To już VI edycja największych targów konopnych w Polsce.

W tym roku miejscem spotkań wszystkich entuzjastów konopi było Plenum w Stoczni Gdańskiej. Wybór był strzałem w dziesiątkę, bowiem mnogość leżaków, palet do siedzenia, hamaków i foodtracków, zachęcały do chwili sielanki i niezobowiązującej rozmowy.

Podczas wejścia do hali targowej przywitała nas muzyka i zapach konopi, na pewno znacie ten moment gdy w milczeniu kiwacie głową myśląc, że już jest dobrze. 

Na wzór zeszłorocznego wydarzenia, tak i w tym roku wydzielona została darmowa strefa edukacyjna, na którą wstęp mieli wszyscy chętni, bez konieczności zakupu biletów. Znalazły się w niej strefa dla dzieci, wystawa sztuki, stoiska organizacji pozarządowych, warsztaty wiedzy praktycznej z zastosowaniem różnych części konopi, produkcja kosmetyków oraz wykłady. 

 

Odwiedziliśmy stanowisko Konopna Wioska Gruczno, na której mogliśmy zobaczyć jak w domowych warunkach wytworzyć konopny papier -było to świetne doświadczenie. Zaraz obok CannArch pokazało nam jak wykorzystać naturalny surowiec w budownictwie, stawiając na miejscu ścianę z konopnych cegieł stworzonych z mieszanki wapna oraz paździerza konopnego.

 

 

W serii wykładów poruszano cały przekrój tematów, mogliśmy uczestniczyć tylko w kilku z nich ale mimo to zdobyliśmy bardzo wiele cennych informacji. Blogerka kulinarna Paulina opowiedziała o ziołolecznictwie oraz o wykorzystaniu konopi w kuchni. Natomiast od adwokatów otrzymaliśmy kilka naprawdę cennych porad prawnych. Zwrócili oni uwagę między innymi na cienką granicę jaką stanowi dopuszczalna wartość stężenia thc w konopiach włóknistych. Za uprawianie konopi zawierającej więcej niż 0,3% thc grozi od 6 miesięcy ograniczenia wolności, a za suszenie zbiorów z choćby 1 krzaka kara zaczyna się od 3 lat. Prawdziwą bombą informacyjną był natomiast wykład prezesa Kombinatu Konopnego, na temat uprawy konopi włóknistej traktujący o tematach zasiewu, uprawy, zbiorów , przetwórstwa oraz przechowywania i dystrybucji. Przedstawił on ważny przykład w kontekście dopuszczalnego stężenia thc. Uprawiając konopie dwupienne przy wykorzystaniu kwalifikowanego materiału siewnego o specyfikacji thc >0,3% trzeba być ostrożnym w technice uprawy. Jeżeli pozbyć się męskich osobników przed momentem zapylenia roślin żeńskich, te wytworzą więcej  żywicy, a stężenie thc może przekraczać wartość podaną w specyfikacji narażając nas na konsekwencje prawne. Kombinat jednak bazuje na odmianach jednopiennych , czyli roślinie posiadającej obie płcie dzięki temu wszystkie rośliny osiągają dojrzałość mniej więcej w jednym czasie co ułatwia zbiór mechaniczny za pomocą kombajnów. Oczyszczenie zbioru oraz jego suszenie musi odbyć się niemal natychmiast aby zapobiec rozwijaniu się mikroorgnizmów. Do przechowywania stosują kontenery morskie, dzięki temu zbiór jest zabezpieczony przed szkodnikami oraz wysoką temperaturą, która mogłaby doprowadzić do niekontrolowanej dekarboksylacji suszu. 

 

 

W strefie wystawców komercyjnych zjawiło się wiele firm, które zaskakiwały wszechstronnością produktów konopnych. Porozmawialiśmy ze wszystkimi producentami olejków konopnych skrupulatnie wypytując o argumenty opowiadające za wykorzystywaną metodą ekstrakcji. Zwolenników ekstrakcji alkoholem było równie wiele co metodą CO2. Otrzymaliśmy ogrom wiedzy, z której na pewno powstanie osobny artykuł. Obie metody dają wiele możliwości przy zastosowaniu różnych ciśnień oraz temperatur, a także wykorzystując innowacyjne metody ulepszania procesu decydując o częstotliwości oraz momencie destylacji poszczególnych składników. 

 

 

Nie zabrakło też dużej ilości suszu, co nie powinno dziwić, jednak wystawcy skupili się na kilku wybranych odmianach. Naszą uwagę na dłuższą chwile przyciągnęło stoisko ze słodyczami zawierające pochodne konopi. Była możliwość zakupu lizaków, ciastek czy babeczek w sam raz do konopnej kawy, którą oferowano nam na innym stoisku. Co ważna, zapewniono nas, że składniki są naturalne i nie stosuje się przy ich produkcji żadnych chemicznych dodatków. W szerokim wachlarzu produktów konopnych coraz powszechniejsze stają się kosmetyki na pazie tej rośliny. Porozmawialiśmy na ten temat z jednym z wystawców, który szeroko omówił skład produktów oraz ich działanie potwierdzając swoją rozległą wiedzę w tym temacie. 

 

 

Dużą część wystawców stanowiły firmy oferujące technikę uprawy indor , prezentując nowoczesną technologię w zakresie lamp led, filtrów węglowych czy namiotów. Prezentowano zarówno techniki uprawy w glebie jak i metody hydroponiczne (bezglebowe). A także, głównie zagraniczni dystrybutorzy nasion konopi oferujących cały przekrój odmian od automatycznie kwitnących bez względu na cykl dzienny , poprzez feminizowane z których wyrastają tylko rośliny żeńskie, aż po odmiany regularne z przeznaczeniem pod lampę i na zewnątrz. Obecni byli również dwaj wiodący producenci nawozów pochodzący z Holandii prezentując przekrój swoich najlepszych produktów. 

 

 

Na uwagę zasługują również stanowiska z akcesoriami do palenia. Bletki, bonga, młynki , tacki ect. , wszystko czego dusza zapragnie by nadać odpowiedni nastrój temu rytuałowi kręcenia. To właśnie jedno z tych stoisk zostało wybrane przez zwiedzających najlepszą marką tegorocznych targów. 

 

 

To były bardzo ciekawe targi, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć przez cały weekend. Gdańsk już zawsze będzie nam się kojarzył właśnie z tą imprezą, no i z naszą pierwszą jazdą hulajnogą elektryczną ;) Hasło Kanaby nie kłamie , to duuużo więcej niż targi konopne! 

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl